Sušené a čerstvé bylinky můžete při výrobě kosmetiky použít několika způsoby. V minulém příspěvku jsem psala, jak vyrobit nálev. Teď se podíváme, jak si vyrobit olejový macerát.

Olejový macerát lze vyrobit za studena nebo za tepla. Za studena však trvá cca 6-8 týdnů než je macerát hotový, proto zde uvedu výrobu za tepla, který je o hodně rychlejší.

Macerát vyrobíme tak, že do ohnivzdorné misky dáme 100g sušených / 300g nakrájených čerstvých bylinek a zalijeme je 500ml oleje, ve kterém chceme louhovat např. mandlový nebo olivový. Misku postavte do hrnce s vodou, zakryjte ji a zahřívejte plus mínus 2 hodiny. Pak nechte vystydnout a přeceďte olej do skleněné tmavé lahvičky. Na štítek si napište, název a datum. (Pokud chcete mít macerát silnější, můžete dát znovu dalších 100g bylinek a zalít je již vyrobeným macerátem a proces zahřívání opakovat.)

Pokud používáte čerstvé bylinnky, nechte olej několik hodin odstát, aby voda z bylinek klesla ke dnu. Pak olej opatrně přeceďte do tmavé lahve, aby se do něj nedostala usazená voda, tu pak vylejte.

Takto vyrobený macerát spotřebujte do 3 měsíců.

Vyrobený macerát můžete použít buď jako část nebo celou olejovou fázi při výrobě krémů, masek na obličej i vlasy nebo i čistý na různé kožné problémy.