Jak si vyrobit krém

Emulgátory – Úvod do výroby domácí kosmetiky část 2.

V minulém článku jsme si řekli, co to jsou bezvodé výrobky, proč je prima s nimi začít, co to jsou látky rozpustné v oleji nebo ve vodě.

Dnes se podíváme na emulgátory a jak vznikají emulze.

Co to jsou emulgátory?

Jak jsme si již psali posledně, olej a v oleji rozpustné látky nesmícháme s vodou a ve vodě rozpustnými látkami bez emulgátoru.

Emulgátor spojí olej a vodu v jednolitý výrobek, který nemusíte před každým použitím protřepávat, aby se opět obě látky spojily dohromady.

Emulgátorem spojené emulze jsou například tělová mléka nebo kondicionéry.

Na okraj: Pokud byste chtěli přidat malinkaté množství oleje např esenciální olej(který je rozpustný v oleji) do pleťového tonika (který je z vody a ve vodě rozpustných látek) můžete použít tzv. solubilizátor např. Polysorbat 20, který umožní smíchání oleje s vodou. To se ale týká minimálního množství. O solubilizátorech si budeme psát později.

ZAPAMATUJTE SI, že včelí vosk NENÍ emulgátor. Musel by se použít v kombinaci s jinou látkou, ale sám o sobě není včelí vosk emulgátorem!!!

 

Jak vznikají emulze?

Za normálních okolností se olej s vodou nemají zrovna v lásce. Voda je polární a olej nepolární, takže si jen tak plave na vodě, ale nesmíchají se. Když k tomu, ale přidáme emulgátor, který se má rád jak s vodou, tak s olejem, spojí se všechny složky v jednu jednolitou stabilní směs, krém na obličej nebo tělové mléko, třeba. Spojíte tak všechny složky, které jsou pro vaši pleť nebo pokožku prospěšné a je jedno v čem jsou rozpustné.

Naučit se tedy správně emulgovat je klíčem k úspěchu při výrobě domácí kosmetiky.

 

3 základní kroky emulgace:

Aby vznikla správná emulze, musíte dodržet 3 kroky:

Chemická emulgace: výběr správného emulgátoru vám ušetří spoustu času, peněz a hlavně nervů a chuti do dalších pokusů. Nejběžnějšími emulgátory jsou emulgační vosk NF a Olivem1000. Jsou vyzkoušené a snadno se s nimi pracuje.

Emulgace zahřátím: vaše suroviny musíte zahřát na teplotu, při které správně emulgují.

Mechanická emulgace: buď pomocí mixéru nebo ručně musíte suroviny míchat, aby se správně spojily.

 

Jak emulgátory vypadají?

Emulgátory na výrobu domácí kosmetiky jsou většinou ve formě peletek, vloček ale například polysorbat 20 a polsorbat 80 jsou tekuté.

 

A jak tedy udělat základní tělové mléko?

V receptu níže uvidíte 3 základní skupiny složek a fáze.

Olejová fáze: sem patří suroviny, které jsou rozpustné v oleji a potřebují zahřát (například tedy oleje, másla, emulgátory, ko-emulgátory, zahušťovadla a v oleji rozpustné aktivní látky). Všechny tyto suroviny zvážíte do jedné misky a zahřejete ve vodní lázni na 70 stupňů.

Vodní fáze: sem patří všechny suroviny, které jsou rozpustné ve vodě a potřebují zahřát (například tedy voda, květové vody, aloe very, vilínová voda, laktát sodný a další ve vodě rozpustné aktivní látky). Všechny tyto ingredience zvážíte do druhé misky a zahřejete ve vodní lázni na 70 stupňů.

Chladící fáze: do této fáze patří všechny aktivní látky, které jsou pro vaši pleť prospěšné, ale nemají rády vysoké teploty (například hydrolyzované proteiny, panthenol, esenciální a parfémové oleje, silikony, konzervanty a další na teplo citlivé látky). Tyto suroviny přidáváte po zchladnutí na maximálně 45-50 stupňů.

 

Příkladový recept na tělové mléko (hlavně pro porozumění fází uvedených výše)

Olejová fáze

20g oleje

5g emulgátoru

Vodní fáze

75g vody

Chladící fáze

Konzervant

Vůně

 

Příště si napíšeme ještě něco více k fázím a pravidlům. K velmi důležitým pravidlům.