Jednou z nejjednodušších možností výroby domácí kosmetiky je zkusit si vyrobit svůj vlastní domácí  přírodní balzám na rty. I na to existují pravidla, aby vše dopadlo tak, jak si představujete.

Každý balzám na rty má obsahovat následující poměr surovin:

20% vosk (včelí  nebo rostlinný- např. kandelilový)
25% oleje/másla, která jsou tuhá při pokojové teplotě (např. kokosový olej nebo bambucké máslo)
15% oleje/másla, která jsou křehká při pokojové teplotě (např. kakaové nebo mango máslo)
40% oleje/másla, která jsou tekutá při pokojové teplotě (např. olivový, ricinový, meruňkový olej)

Své recepty na domácí balzám na rty si můžete upravit třeba  podle ročního období, např. aby byl v létě pevnější a v zimě měkkčí. Pokud chcete, aby se vaše rty leskly, pak použijte jako nosný olej buď olivový nebo ricinový. Ale buďte opatrní, protože větší množství ricinového oleje způsobí, že bude balzám lepkavý.

Olivový a kokosový olej vaše rty hydratuje a pokud budete chtít do vašeho receptu přidat nějaké máslo, bude mít balzám stejné hydratační schopnosti. Dle výběru másla pak může mít i léčivé učinky.

Jedna z nejhezčích věcí na výrobě domácího balzámu na rty je , že si ho můžete velmi snadno upravit tak, aby vám vyhovoval. A můžete to udělat takto… poté, co dokončíte fázi tání surovin a přetím než nalijete váš balzám do kelímků, ponořte do něj špičku nerezové lžičky a nechte ho pár mnut ztuhnout. Pak lžičku vyndejte a vyzkoušejte , zda vám konzistence vyhovuje. Pokud je balzám pro vás příliš tvrdý, ohřejte ho a přidejte malé množství tekutých olejů, abyste ho změkčili. Naopak pokud je příliš měkký, ohřejte ho a přidejte vosk nebo máslo, aby byl váš domácí balzám tvrdší.

Postup:
Do misky dejte nejprve pevné přísady (vosk) a nechte je úplně roztát ve vodní lázni, přidejte pevná másla a nechte je rozpustit v roztátém vosku a nakonec přilijte za stálého míchání tekuté oleje a vyndejte z vodní lázně. Otestujte si konzistenci a v případě spokojenosti nyní přimíchejte esenciální oleje, vůně nebo přírodní barvivo a vitamín E. Znovu důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily. V případě, že přidáváte barvivo, míchejte opravdu velmi velmi důkladně, aby se rozmnělnilo rovnoměrně. V tuto chvíli můžete nalít do připravených kelímků nebo tub.

Musíte pracovat rychle, protože váš balzám na rty začne rychle chladnout a tedy i tuhnout. Pokud se vám nepodařínalít vše najednou, rozhodně nezoufejte. Vložte misku se ztuhlým balzámem zpět do vodní lázně a nechte znovu roztát a pak dolijte do kelímků.

Na přelívání do kelímků nepoužívejte pipetu ani injekci, protože by vám v nich mohl balzám ztuhnout a měli byste tak spoustu „odpadu“ (pipety a injekce se nesmí ohřívat, abyste z nich dostaly ztuhlý balzám, protože by se látky obsažené v plastu uvolnily i do balzámu).

Poté co v kelímkách nebo tubách balzám úplně vychladne, zavíčkujte a máte hotovo :)
Přírodní balzámy nemusíte konzervovat, ale je potřeba použít antioxidant jako ochranu před žluknutím olejů. Nejvhodnější je vitamín E, který váš domácí balzám nejen ochrání ale i pečuje o rty.